Co wpływa na żywotność turbosprężarki w samochodzie?
  • Porady
  • Co wpływa na żywotność turbosprężarki w samochodzie?

Turbosprężarka stosowana jest przez producentów w samochodach, gdy chcą oni w niezwykle skuteczny sposób zwiększyć moc mniejszych silników. Dzięki turbosprężarkom nawet samochód z niewielką pojemnością ma przyzwoity moment obrotowy oraz stosunkowo dużą moc. Niestety tak jak inne części w samochodzie, również turbosprężarki nie są wieczne. Kupując turbosprężarkę, najczęściej musisz liczyć się z tym, że koszty związane z naprawą lub wymianą Cię nie ominą. Jakie są najczęstsze powody przyczyny awarii turbosprężarek? I czy awarii turbosprężarki da się uniknąć?

Kiedyś turbosprężarki uważane były za szczyt technologiczny i nie były montowane we wszystkich samochodach, natomiast w dzisiejszych czasach sytuacja nieco się zmieniła. Turbosprężarki spowszechniały i większość z nas nawet nie zdaje sobie sprawy, że silnik ma doładowanie. Co więcej, z instrukcji obsługi zniknęły również ostrzeżenia, które związane były z użytkowaniem turbosprężarek, np. zakaz korzystania z wysokich obrotów, zanim silnik się rozgrzeje. Turbosprężarki najczęściej ulegają awarii na skutek wad producentów lub nieprawidłowego eksploatowania przez użytkownika. Co zrobić, aby turbosprężarka sprawnie działała w samochodzie przez lata?

Przede wszystkim staraj się używać dobrej jakości oleju silnikowego, a także nie przeciągać jego wymiany, ponieważ olej jest odpowiedzialny nie tylko za smarowanie turbosprężarki, ale również jej efektywne chłodzenie, z którym niskiej jakości olej może sobie nie poradzić. Im bardziej przepracowany i starszy olej, tym gorsze będzie on wykazywał właściwości smarne, które mogą zacząć blokować przewody olejowe wskutek czego do wrażliwych podzespołów nie będzie docierała zbyt duża ilość oleju. W związku z olejem konieczne jest również jego regularne sprawdzanie, ponieważ im ciężej pracuje turbosprężarka, tym więcej oleju zużywa. Jeżeli nie chcemy dopuścić do awarii turbosprężarki, należy nie dopuszczać do spadnięcia oleju poniżej dopuszczalnego poziomu.

Jeżeli chcesz, żeby turbosprężarka bez zarzutu działała przez lata, zwracaj uwagę na czystość filtrów powietrza oraz oleju — do jednej z najczęstszych przyczyn awarii turbosprężarki należy wessanie ciała obcego, w wyniku czego zostaje uszkodzony wirnik sprężarki. Nawet niewielkie ubytki czy deformacje sprawią, że turbosprężarka straci swoje prawidłowe wyważenie i pojawi się tzw. bicie. Niesprawna pompa oleju czy zużyty filtr cząstek stałych, a może katalizator — nie ignoruj takich usterek, ponieważ mogą one wpłynąć na trwałość turbosprężarki.

Aby turbosprężarka prawidłowo pracowała, konieczne jest jej właściwe smarowanie — a można na nie dopiero liczyć, kiedy olej osiągnie prawidłową temperaturę roboczą. Nie należy wykorzystywać pełnej mocy silnika, jeżeli nie osiągnie on prawidłowej temperatury roboczej. Nie warto również wciskać zbyt dużej ilości gazu na wysokim biegu, jednak przy niskich obrotach silnika. Czego również warto unikać? Nie gaś silnika od razu, jeżeli jechałeś długą trasę. Dla trwałości turbosprężarki warto zadbać o to, aby przed zgaszeniem silnik przez kilka minut mógł pracować z niewielkim obciążeniem oraz niewysokimi obrotami. Aby zachować długą żywotność turbosprężarki, należy przestrzegać pewnych przestrój oraz ostrzeżeń związanych z ich eksploatacją.

Współpracujemy również z:

biurka
pożyczka hipoteczna dla firm
big bag